Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Chcesz otrzymać sprawiedliwe odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej? Dowiedz się, co powinieneś zrobić!

  Utrata członka rodziny to zawsze ogromna tragedia. Jednak warto zatroszczyć się o interesy swoje, swoich dzieci i najbliższych oraz postarać się o to, aby uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie. Jeśli zgon był następstwem wypadku, to rodzinie przysługują świadczenia do ubezpieczyciela. Komu mogą one zostać wypłacone? I od czego zależy ich wysokość?

  Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej – kto może o nie wystąpić?

  W kodeksie cywilnym jest mowa jedynie o tym, że odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej należy się najbliższym członkom rodziny (art. 446 § 3 kodeksu cywilnego). Samo pojęcie „najbliżsi członkowie rodziny” nie jest zdefiniowane. Przyjęło się, że do otrzymania świadczenia są uprawnieni współmałżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo osoby, która straciła życie na skutek wypadku.

  Mimo tego o wypłacenie środków z ubezpieczenia mogą ubiegać się też osoby niespokrewnione ze zmarłym, ale pozostające z nim w bliskich, zażyłych relacjach – np. partner życiowy, macocha czy ojczym. W takiej sytuacji więzi łączące je ze zmarłym zostają analizowane (także przez sąd), co ma wpływ na wpłatę i wysokość świadczenia od ubezpieczyciela.

  Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

  Niestety droga do wypłaty świadczenia jest często długa i niełatwa. Niezależnie od tego, czy do śmierci doszło podczas wypadku w pracy, czy na drodze, zwykle trzeba zebrać obszerną dokumentację. Towarzystwa Ubezpieczeniowe skrupulatnie weryfikują okoliczności zdarzenia, które doprowadziło do śmierci, oceniają, czy był mu winny zmarły, czy osoby trzecie. Takie działania mają niekiedy na celu wypłatę jak najniższego odszkodowania – dlatego też kontaktowanie się z ubezpieczycielem na własną rękę może być ryzykowne.

  Dla rodziny, która jest pogrążona w żałobie, załatwienie formalności, rozmowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym mogą być bardzo trudne. Właśnie z tego powodu pomoc specjalistów z AP Odszkodowania okazuje się bezcenna:

  • pomogą oni przeanalizować, jakie straty materialne są związane ze śmiercią bliskiej osoby i tym samym oszacować kwotę przysługującego odszkodowania
  • zajmą się zebraniem niezbędnej dokumentacji oraz – jeżeli zajdzie taka potrzeba – materiału dowodowego
  • będą reprezentować bliskich zmarłego nie tylko przed ubezpieczycielem – kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaproponuje zbyt niską kwotę odszkodowania, sprawa może wejść na drogę sądową. Dzięki pomocy specjalistów z AP Odszkodowania bliscy nie będą musieli uczestniczyć w często bolesnym dla nich postępowaniu.

  Współpraca z AP Odszkodowania nie rozpoczyna się od uiszczenia opłaty wstępnej. Rozliczenie następuje dopiero wtedy, kiedy bliscy otrzymają satysfakcjonujące ich odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby.

  Zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej – od czego zależy wysokość tych świadczeń?

  Czym jest odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

  To świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela ma pokryć straty materialne związane ze śmiertelnym wypadkiem bliskiego lub członka rodziny. Na jego wysokość ma wpływ:

  • Szeroko rozumiany uszczerbek majątkowy i utrata źródła dochodów

  Zgon partnera, współmałżonka czy rodzica, który partycypował w domowym budżecie, może być przyczyną problemów finansowych. Ustalając wysokość świadczenia, ocenia się między innymi, jaki miała on wkład w rodzinne finanse.

  • Poniesione koszty leczenia

  Zdarza się, że bliski przed śmiercią potrzebował opieki medycznej, specjalistycznych zabiegów i przyjmował drogie leki. W takiej sytuacji poniesione wydatki powinny mieć wpływ na wysokość odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela

  • Koszty związane z pochówkiem.

  Zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby – co to takiego?

  Jest to rekompensata pieniężna za szkody niemajątkowe, takie jak cierpienie, zły stan emocjonalny i psychiczny. Jest ono trudne do oszacowania, ale ustalając jego wysokość, bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

  • stopień pokrewieństwa łączącego ze zmarłym
  • pogorszenie się stanu psychicznego i związany z tym uszczerbek na zdrowiu
  • faktyczną więź emocjonalną ze zmarłym
  • cierpienia moralne, poczucie osamotnienia.

  Zadośćuczynienie powinno być na tyle wysokie, aby stanowiło realne wsparcie podczas przystosowywania się do nowej sytuacji życiowej i pozwoliło odwrócić uwagę od bolesnej straty. Bliscy – spodziewając się problemów ze strony ubezpieczycieli i długiego postępowania – często nie starają się o wypłatę tego świadczenia. Jednak oferta AP Odszkodowania powstała również z myślą o takich osobach, które nie czują się na siłach o dochodzenie swoich roszczeń, a mają pełne prawo do uzyskania zadośćuczynienia.

  O czym musisz pamiętać, starając się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

  Uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania nie jest łatwe, niekiedy wymaga czasu i zaangażowania. Należy zebrać obszerną dokumentację i skrupulatnie przechowywać rachunki za pochówek, odzież żałobną czy miejsce na cmentarzu.

  Trzeba mieć także świadomość, że nie trzeba zgadzać się z zaproponowaną przez ubezpieczyciela wysokością świadczenia. Mimo że niekiedy wiąże się to z wejściem na drogę sądową, to dzięki pomocy AP Odszkodowania można otrzymać należne odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej oraz zadośćuczynienie.

  Ponadto należy:

  • przestrzegać terminu, w którym możliwe jest zgłoszenie się o odszkodowanie do ubezpieczyciela – jeśli do zgonu doszło na skutek przestępstwa, a sprawca został ukarany przez sąd, to roszczenia przedawniają się dopiero po 20 latach. W każdym innym przypadku zgon należy zgłosić do ubezpieczyciela w ciągu 3 lat
  • być świadomym tego, że sprawca wypadku będzie starał oczyścić się z zarzutów. Jeśli jego plan się powiedzie, odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej może zostać niewypłacone lub znacząco obniżone. Dlatego też rodzinę zmarłego powinna reprezentować w sądzie dobra kancelaria odszkodowawcza.

  Nagła śmierć bliskiego to wstrząs i traumatyczne doświadczenie. Ci, którzy chcą uniknąć batalii z ubezpieczycielem czy na sali sądowej, mogą zdać się na AP Odszkodowania – specjaliści z kancelarii odszkodowawczej zrobią wszystko, aby świadczenie było jak najwyższe.

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię