Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

  O tym jak uzyskać odszkodowanie po wypadku powinna wiedzieć duża rzesza Polaków. Wynika to z nieustająco rosnącej liczby wypadków drogowych. Każdego roku ponad 30 000 zdarzeń, które mogą być zakwalifikowane jako wypadki zostaje zgłoszonych na Policję. Mimo wszystko wiedza o możliwości dochodzenia odszkodowań jest w dalszym ciągu znikoma.

  Rodzaje odszkodowań

  Na początku należy odróżnić odszkodowanie rzeczowe od osobowego. Rzeczowe odszkodowanie po wypadku można uzyskać gdy utracimy lub uszkodzimy w jego wyniku rzecz: samochód, motocykl, rower ale również przedmioty znajdujące się w pojeździe (komputer, telefon, fotelik samochodowy) lub ubranie ochronne czy kask. Roszczenie dotyczące takiego odszkodowania jest zbywalne. Oznacza to że możemy przed jego uzyskaniem sprzedać roszczenie podmiotowi, który zajmie się jego dochodzeniem za nas. Możemy oczywiście starać się uzyskać całe odszkodowanie samodzielnie. Należy pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe to podmiot gospodarczy nastawiony na zysk więc będzie się starał oszacować wartość szkody z korzyścią dla siebie. Odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej wynika co do zasady z art. 415 k.c. i w związku z tym niestety to na osobie poszkodowanej spoczywa obowiązek udowodnienia winy sprawcy oraz zakresu szkody. Mając powyższe na uwadze pamiętajmy aby dokładnie zabezpieczyć i opisać uszkodzone przedmioty. Wskazać je po przyjeździe Policji.

  Odszkodowania osobowe są ściśle związane z osobą i nie ma możliwości ich zbycia. Jest to zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz odszkodowania obejmujące koszty opieki, utracone dochody, koszty leczenia itp. Walka o odszkodowania osobowe jest niesłychanie skomplikowana i zależy od wielu czynników, które zostaną omówione poniżej.

  Jak uzyskać odszkodowanie rzeczowe po wypadku

  Pierwsze kroki w celu uzyskania odszkodowania rzeczowego po wypadku 1. Na miejsce zdarzenia należy wezwać Policję. Oświadczenie sprawcy nie jest ostatecznym dowodem w momencie kiedy po zgłoszeniu szkody sprawca nie potwierdzi okoliczności;
  2. Wskazanie Policji wszystkich uszkodzonych rzeczy;
  3. Spisanie numeru rejestracyjnego sprawcy w celu ustalenia polisy OC;
  4. Jak najszybsze zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

  W dalszej kolejności towarzystwo po przeprowadzeniu oględzin lub otrzymaniu dokumentacji zdjęciowej szacuje wartość szkody i wypłaca bezsporną część odszkodowania. Jeśli poszkodowany nie zgadza się z wysokością szkody ma trzy wyjścia:
  a) Zawrzeć ugodę z towarzystwem ubezpieczeniowym na warunkach zaproponowanych przez towarzystwo (najmniej korzystne);
  b) Złożyć reklamację popartą wyceną szkody sporządzoną przez rzeczoznawcę;
  c) Sprzedać roszczenie podmiotowi profesjonalnie zajmującemu się odzyskiwaniem odszkodowań.

  Jak uzyskać odszkodowanie osobowe po wypadku

  Pierwsze kroki nie różnią się znacznie od tych dotyczących odszkodowania rzeczowego. W tym jednak przypadku oprócz Policji na miejsc zdarzenia powinno się zjawić również Pogotowie Ratunkowe. Jeśli jednak bezpośrednio po wypadku nie odczuwamy żadnych poważnych dolegliwości i nie skorzystamy z pomocy lekarskiej pamiętajmy, że jeśli w ciągu kilku godzin lub dni od wypadku pojawią się niepokojące objawy, należy skierować się do szpitala w celu przeprowadzenia kompleksowych badań. Dokumentacja medyczna to podstawa do oszacowania wartości zadośćuczynienia oraz niektórych odszkodowań. Niejednokrotnie zdarza się, że poszkodowany lekceważy niektóre objawy i dolegliwości i nie udaje się do lekarza odpowiedniej specjalizacji. Konsekwencją takiego postępowania jest przede wszystkim brak rozpoznania choroby i dalszego leczenia oraz brak możliwości dochodzenia odszkodowania za daną jednostkę chorobową.

  Dobre kancelarie odszkodowawcze współpracują z lekarzami, którzy analizując Kartę Informacyjną Leczenia Szpitalnego w niedługim czasie po wypadku mogą pokierować poszkodowanego w celu dalszej diagnostyki do odpowiedniego specjalisty, co skutkować będzie wyższym zadośćuczynieniem. Ważne jest aby jak najszybciej po wypadku rozpocząć proces leczenia u każdego specjalisty więc nie należy czekać do zakończenia leczenia z rozpoczęciem walki o uzyskanie odszkodowanie. Analiza dalszej dokumentacji medycznej pozwoli kancelarii odszkodowawczej na dokładne oszacowanie wartości zadośćuczynienia, które należy się poszkodowanemu. Jest to najbardziej skomplikowana operacja polegająca na analizie urazu, analizie orzecznictwa z danego regionu lub nawet danego sądu. Rozbieżności w wyrokach sądów w poszczególnych miastach są ogromne. Stąd doświadczenie kancelarii odszkodowawczej w tym zakresie wynikające z mnogości przeprowadzonych spraw ma nieocenione znaczenie.

  Ze statystyk AP Odszkodowania wynika, że w postępowaniach sądowym zakończonych wyrokiem można uzyskać średnio trzykrotność odszkodowania wypłaconego w postępowaniu likwidacyjnym. Wynika z tego, że poszkodowany otrzyma kilkakrotnie wyższe odszkodowanie powierzając sprawę profesjonaliście niż działając samodzielnie. W połączeniu z prowizyjnym wynagrodzeniem za pracę i brakiem opłat wstępnych poszkodowany może być pewny, że kancelaria uzyska możliwie najwyższe odszkodowanie w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie zarówno poszkodowanego jak i samej kancelarii.

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię