Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Odszkodowanie i zadośćuczynienie za blizny na twarzy

  Odszkodowanie i zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku

  Odszkodowanie i zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku przysługuje każdemu, kto uległ wypadkowi i nie ponosi za ten wypadek odpowiedzialności. Najczęściej rany na twarzy mają postać ran szarpanych, tłuczonych lub ciętych. Przy wypadkach komunikacyjnych będziemy mieli do czynienia co do zasady z dwiema ostatnimi. Mimo powagi tych obrażeń, fakt że rzadko zdarzają się rany szarpane jest dobrą wiadomością. Są to bowiem najpoważniejsze obrażenia skutkujące dysfunkcją mięśni i nerwów twarzowych. Do ran szarpanych najczęściej dochodzi przy potrąceniach lub w wypadkach w pracy czy w rolnictwie. Kontakt skóry twarzy z wystającymi elementami przy dużej prędkości powoduje najczęściej jej rozszarpanie. Między innymi dlatego zadośćuczynienie za potrącenie jest zasadniczo bardzo wysokie.

  Oczywiście pozostałe rany w związku z procesem zabliźniania mogą powodować dysfunkcję jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej. Jednak nawet jeśli po wypadku pozostaną tylko blizny ma to zdecydowany wpływ na dalsze życie osoby poszkodowanej. W dzisiejszych czasach widoczne na twarzy blizny mogą powodować wiele problemów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Należy zatem zrobić wszystko aby uzyskać możliwie najwyższe zadośćuczynienie i odszkodowanie za blizny na twarzy. Jeśli chcesz wiedzieć ile odszkodowania za blizny na twarzy, przeczytaj dalszą część artykułu.

  Odszkodowanie a zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku

  Odszkodowanie to zwrot wszelkich poniesionych w związku z wypadkiem kosztów. Składają się na to koszty leczenia, dojazdów do placówek medycznych, opieka osób trzecich. Najczęściej spotykanym kosztem leczenia przy takich obrażeniach jest operacja plastyczna. Ma ona na celu zredukowanie następstw wypadku w postaci zminimalizowania widoczności blizn. O tym ile odszkodowania za blizny na twarzy przeczytasz poniżej.

  Świadczeniem odszkodowawczym może być również renta z tytułu pogorszenia widoków na przyszłość lub nawet renta uzupełniająca. O pierwszej rencie powiemy wtedy, gdy osoba poszkodowana w związku z szpetnymi bliznami nie może w dalszym ciągu wykonywać zawodu, do którego przygotowywała się całe życie. Mowa tutaj o karierze w modelingu czy w telewizji. Rentę uzupełniającą otrzymamy wtedy gdy w związku z obrażeniami nie możemy już wykonywać już obecnego zawodu np. w związku z tym, że boimy się, iż może ponownie dojść do wypadku.

  Przykład:

  Nasz klient uległ wypadkowi w pracy. Podczas załadunku wykonywanego przez innego pracownika spadła na niego tafla szkła co spowodowało obrażenia w postaci ran ciętych na twarzy. Poszkodowany w związku z lękiem przed kolejnym takim wypadkiem musiał zmienić pracę. Nowa praca była gorzej płatna. Poszkodowany mógł się starać o rentę wyrównującą obecne wynagrodzenie do poprzedniego.

  Zadośćuczynienie to świadczenie mające swoje podłoże w głównej mierze w sferze psychicznej. Blizny na twarzy zwłaszcza u młodych ludzi wywołują wiele zaburzeń w sferze psychiki. Przykładem są zaburzenia depresyjne, adaptacyjne czy stresowe. W związku z tym, że blizn na twarzy po wypadku co do zasady nie da się ukryć i trzeba z nimi żyć kwoty zadośćuczynienia za tego typu obrażenia są jednymi z największych.

  Wysokość zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku

  O wysokości odszkodowania za blizny na twarzy będzie decydowało wiele czynników. Będzie to płeć osoby poszkodowanej, jej wiek, wykonywany zawód, stan psychiczny oraz rozległość obrażeń. Niestety wyższe odszkodowanie oznacza, że skutki wypadku były bardziej dotkliwe. Niemniej jednak należy walczyć właśnie o najwyższe świadczenie. Ważne aby oprócz zadośćuczynienia towarzystwo ubezpieczeniowe poniosło też koszty wszelkiej pomocy lekarskiej z jakiej korzystał poszkodowany. Trudno sobie wyobrazić aby operację plastyczna mającą na celu zniwelowanie szpetnych blizn na twarzy wykonać w ramach NFZ. Aby efekt zabiegu był najlepszy należy znaleźć prawdziwego specjalistę. To niestety wiąże się przeważnie z dużymi kosztami. Te koszty powinien ponieść podmiot odpowiedzialny.

  Uszczerbek na zdrowiu związany z bliznami na twarzy po wypadku waha się od 1 do aż 60 %. Zgodnie z punktem 19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002r.  w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10 %. Pkt 19 a przewiduje przedział od 10 do 30 % za oszpecenie z miernymi zaburzeniami funkcji twarzy. Natomiast na podstawie pkt. 19 b można orzekać od 30 do 60 % uszczerbku. Wynik jest uzależniony od rozmiaru blizn, ubytków i zaburzeń funkcji.

  Jednak w przypadku blizn na twarzy to nie uszczerbek na zdrowiu jest najważniejszym kryterium oceny zasadności roszczenia. Najczęściej sądy orzekając o wysokości zadośćuczynienia biorą pod uwagę płeć, wiek i wywołane zaburzenia psychiczne po tak dotkliwych obrażeniach. Inne zadośćuczynienie otrzyma kobieta jeśli wystąpiła u niej blizna na policzku, blizna na brodzie czy nowie, których nie da się ukryć. Mężczyzna, u którego pozostała blizna na czole, którą można zakryć nie otrzyma tak wysokiego zadośćuczynienia. Najczęściej są to kwoty sięgające dziesiątek tysięcy złotych. Niemniej jednak przy naprawdę rozległych bliznach skutkujących ciężkimi zaburzeniami psychicznymi kwota zadośćuczynienia może sięgnąć setek tysięcy złotych.

  Aby móc właściwie oszacować wysokość zadośćuczynienia należy przeanalizować dokumentację medyczną a także zapadłe wyroki w sądzie, w którym będzie się toczył proces. Najlepsza kancelaria zatrudnia lekarzy i prawników, którzy wspólnie są w stanie dokonać analizy pozwalającej na uzyskanie najwyższego zadośćuczynienia.

  Wysokość odszkodowania za blizny na twarzy

  Kwestia oszacowania wysokości odszkodowania jest znacznie prostsza. Jak wskazano powyżej odszkodowanie to rekompensata poniesionych kosztów i utraconych korzyści. Przedstawiając więc dowody uiszczonych opłat np. za leczenie, podmiot odpowiedzialny powinien pokryć te koszty. Oczywiście leczenie musi mieć związek przyczynowy z wypadkiem. W przypadku utraconych dochodów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy przedstawić wiarygodne dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów sprzed wypadku i oszacować ich różnicę z dochodami po zdarzeniu, które wywołało obrażenia. Inne odszkodowanie będzie dochodzone jeśli występuję blizna na policzku, blizna na czole, blizna na brodzie czy też blizna na nosie.

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię