Bezpłatna analiza Twojej sprawy








    Zadośćuczynienie za potrącenie – nie tylko za wypadek na pasach!

    Zadośćuczynienie za potrącenie

    Piesi potrąceni przez samochody zwykle wymagają hospitalizacji, kosztownego leczenia, a niekiedy również rehabilitacji. Wypadek taki może zdarzyć się wszędzie – i to nie tylko na oznakowanym przejściu z sygnalizacją świetlną. Natomiast powrót do zdrowia często wiąże się z przerwą w pracy zawodowej, co może przełożyć się na utratę płynności finansowej. Dlatego środki wypłacane przez ubezpieczyciela są na wagę złota – dowiedz się, kiedy otrzymasz zadośćuczynienie za potrącenie!

    Pieszy w ruchu drogowym

    Pieszych, tak jak kierowców, obowiązują określone zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Z przepisów wynika jasno, że są oni uprawnieni nie tylko do korzystania z chodników oraz z przejść oznaczonych pasami. Dozwolone jest także, aby:

    • przechodzili oni przez jezdnię nawet wtedy, gdy nie ma niej przejścia z pasami – jest to dopuszczalne, gdy odległość od takiego miejsca jest większa niż 100 m. Jednak pieszy musi w takiej sytuacji zachować ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pojazdom
    • pieszy poruszał się po jezdni, jeśli nie znajduje się przy niej ani chodnik, ani pobocze.

    Oprócz tego istnieją obszary, po których poruszanie się samochodem jest dozwolone, ale kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa pieszym – takie zasady obowiązują w osiedlowych strefach zamieszkania.

    Wynika z tego, że zadośćuczynienie za potrącenie przysługuje nie tylko wtedy, kiedy dojdzie do niego na przejściu z pasami czy z sygnalizacją świetlną. Dlatego, niezależnie od miejsca wypadku, należy zgłosić się do ubezpieczyciela.

    Kiedy można ubiegać się o zadośćuczynienie za potrącenie?

    Pieszy ma prawo do wypłaty odszkodowania za potrącenie wtedy, gdy:

    • zostanie potrącony na pasach – od 1 czerwca 2021 roku obowiązują przepisy, z których wynika, że piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami nawet wtedy, kiedy znajdują się przed przeznaczonym dla nich przejściem. Jednak nowe zasady mówią też o tym, że przechodząc przez jezdnię, nie można korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych
    • do wypadku, w którym zostanie on poszkodowany, dojdzie w strefie zamieszkania
    • mimo zachowania ostrożności i przestrzegania przepisów, zostanie potrącony na poboczu lub idąc po jezdni (jeśli nie ma obok niej pobocza lub chodnika)
    • pojazd wtargnie na chodnik i skończy się to uszczerbkiem na zdrowiu.

    Kto nie będzie mógł otrzymać odszkodowania za potrącenie?

    Takie świadczenie nie przysługuje osobom, które przechodziły na czerwonym świetle i w niedozwolonym miejscu. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy okaże się, że pieszy, będąc na pasach, rozmawiał przez telefon lub nawet spoglądał na jego ekran. Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie miało także do tego prawo, kiedy okaże się, że kierowca wzorowo stosował się do przepisów, a wypadek był spowodowanym nagłym, niespodziewanym wtargnięciem przed maskę auta. Zawsze jednak watro przeanalizować swoją sprawę. Jeśli uległeś podobnemu wypadkowi lub masz jakieś informacje o wypadku osoby bliskiej, zasięgnij opinii profesjonalnej kancelarii.

    Jak ubiegać się o odszkodowanie z tytułu potrącenia?

    Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, należy wezwać policję, która sporządzi stosowną notkę. Warto też samemu spisać numer rejestracyjny samochodu, markę i model samochodu, poprosić sprawę o jego dane i numer polisy OC, udać się do szpitala oraz… jak najszybciej skorzystać z pomocy prawnej.

    Niestety otrzymanie odszkodowania, które pokryje wszystkie szkody, nie zawsze wymaga jedynie dostarczenia dokumentacji Towarzystwu Ubezpieczeniowemu. Bywa, że zaproponowana kwota jest niska i stanowi jedynie część kwoty potrzebnej na np. powrót do zdrowia – warto wtedy dochodzić swoich praw.

    Co robić, kiedy zadośćuczynienie za potrącenie okazuje się „kroplą w morzu” potrzeb?

    Ile może wynosić zadośćuczynienie za potrącenie?

    Jeśli za wypadek był całkowicie lub częściowo odpowiedzialny kierowca, to poszkodowany otrzyma świadczenie z polisy OC sprawcy. Potrącony pieszy może liczyć na zadośćuczynienie nawet wtedy, kiedy okaże się, że właściciel auta nie miał ważnego ubezpieczenia – w takiej sytuacji obowiązek ten spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

    Odszkodowanie za potrącenie może wynosić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, ale zdarza się także, że kwota świadczenia przekracza milion złotych. Jednak wbrew pozorom otrzymanie satysfakcjonującej kwoty, która pokryje koszty leczenia, powrotu zdrowia, nie jest oczywiste. Dlaczego?

    • Po pierwsze kierowca, który potrącił pieszego, na pewno będzie chciał dowieść swojej niewinności – takie sprawy mogą latami toczyć się w sądzie. W sytuacji, kiedy sędzia orzeknie, że wina za wypadek leży po obu stronach lub jest za niego odpowiedzialny tylko pieszy, odszkodowanie będzie dużo niższe lub wcale nie zostanie wypłacone
    • Po drugie ubezpieczycielowi także nie zależy na tym, aby wypłacić odszkodowanie za potrącenie – może on starać się dowieść, że winny wypadkowi był pieszy lub że zachodzą okoliczności, które nie uniemożliwiają wypłatę świadczenia.

    Co zrobić, aby otrzymać sprawiedliwe zadośćuczynienie za potrącenie?

    Jeśli wydaje ci się, że kwota, którą zamierza ci wypłacić ubezpieczyciel, nie wystarczy do tego, aby opłacić wizyty lekarskie, badania i zapewnić godziwy byt podczas rekonwalescencji, nie podpisuj umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Zaniżanie wysokości odszkodowania to niestety częsta praktyka – jednak korzystając z usług AP Odszkodowania, można wyegzekwować satysfakcjonujące świadczenie. Jak pomogą ci specjaliści z tej firmy?

    • zajmą się wszystkimi formalnościami i będą reprezentować cię w sądzie
    • przygotują dokumentację niezbędną do tego, abyś otrzymał należne ci odszkodowanie za potrącenie
    • będą w twoim imieniu kontaktować się z ubezpieczycielem.

    Dlaczego warto zdać się na profesjonalistów z AP Odszkodowania? Rozpoczęcie współpracy z firmą nie wymaga uiszczenia opłaty wstępnej – za pomoc zapłacisz dopiero wtedy, kiedy wypłata świadczenia dojdzie do skutku.

    Środki otrzymane od ubezpieczyciela powinny zrekompensować ci doznany uszczerbek na zdrowiu, przerwę w pracy zawodowej. Ponadto koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych i specjalistycznej opieki to także zwykle ogromny wydatek – dlatego zadbaj o swoje interesy i zrób wszystko, aby odszkodowanie za potrącenie nie zostało niesłusznie zaniżone.

    Bezpłatna analiza Twojej sprawy








      Opinie

      Gwiazdki opini

      AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
      Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
      Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

      Małgorzata A.

      Gwiazdki opini

      Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

      Teresa J.

      Gwiazdki opini

      Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

      Pozdrawiam

      Marcin J.

      Gwiazdki opini

      Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

      Polecam

      Mateusz

      Oceń artykuł:

      Oceny:

      Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię