Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty

  Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty

  Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty to zarówno zadośćuczynienie za cierpienie jak i różne odszkodowania. O zadośćuczynieniu za potrącenie mówimy wówczas jeśli po wypadku doszło do uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia. Świadczenie to ma nam zadośćuczynić ból i cierpienie jakiego doznaliśmy po potrąceniu przez samochód. Kwoty zadośćuczynienia i odszkodowania mogą sięgać nawet kilku milionów złotych. Do takiej sytuacji dochodzi kiedy obrażenia ciała są na tyle poważne, że funkcjonowanie poszkodowanego po wypadku jest znacząco ograniczone. Jeśli będzie on wymagał stałej opieki ze strony osób trzecich do końca życia. Sama kwota zadośćuczynienia w takiej sytuacji może wynieść milion dwieście tysięcy złotych. Jeśli poszkodowanym jest młody człowiek i uzyska dożywotnią rentę z tytułu zwiększonych potrzeb w wysokości kilkunastu tysięcy złotych suma wypłat sięgnie kilku milionów złotych.

  Na szczęście do podobnych wypadków dochodzi niezmiernie rzadko. Niemniej jednak każde potrącenie przez samochód może nieść za sobą poważne skutki. Najczęściej są to złamania kończyn, żeber, urazy głowy. Często dochodzi również do obrażeń wewnętrznych, skutkujących koniecznością ingerencji chirurgicznej. Każdy taki uraz to podstawa do żądania zadośćuczynienia i odszkodowania za potrącenie.

  Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty

  Na wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty wpływa wiele czynników. Podstawowym jest oczywiście rozmiar doznanej szkody. Wyższe odszkodowanie otrzymamy przy cięższych obrażeniach. Ważne jest natomiast abyśmy byli w stanie udowodnić, że obrażenia są wynikiem wypadku. W tym celu należy udać się bezpośrednio po wypadku do szpitala lub lekarza w celu wykonania podstawowej diagnostyki.

  Wizyta w SOR jest najczęściej obarczona stresem zarówno u potrąconego jak i u lekarza. Lekarz najprawdopodobniej jest przemęczony i nie poświęca pacjentowi wystarczająco dużo czasu. Ponadto prowadzenie dokumentacji medycznej jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Pacjent natomiast najczęściej mówi jedynie o poważnych dolegliwościach. Nie należy jednak bagatelizować tych mniej dokuczliwych. Nawet najmniej odczuwany objaw bezpośrednio po wypadku może okazać się skutkiem poważnego obrażenia. Dlatego należy opowiedzieć o wszystkim co nam dolega i dopilnować aby wzmianka o tym znalazła się w wypisie ze szpitala.

  Po wyjściu ze szpitala należy kontynuować dalszą diagnostykę i leczenie w celu zbudowania pełnej historii choroby. To właśnie dokumentacja medyczna ma największy wpływ na wysokość odszkodowania za potrącenie. Na jej podstawie biegli będą ocieniać trwałe następstwa wypadku. A opinie biegłych to podstawowy dowód w Sądzie w walce o odszkodowanie dla rowerzysty.

  Odszkodowaniem dla rowerzysty będzie również zwrot kosztów za opiekę osób trzecich lub odszkodowanie za utracone dochody czy renta z uzupełniająca. Na wysokość odszkodowania będzie również miał wpływ wiek poszkodowanego, utrata perspektyw, niemożność uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym czy rodzinnym.

  Odszkodowanie dla rowerzysty

  Zadośćuczynienie za potrącenie rowerzysty można otrzymać po wypadku. Musisz jednak pamiętać, że otrzymasz je gdy to nie ty odpowiadasz za wypadek. Często jednak nie wiemy kto w danej sytuacji ponosi odpowiedzialność. Wynika to z nieznajomości przepisów, które niestety często są zmieniane. W obecnym stanie prawnym rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów gdy kierujący samochodem osobowym skręca w ulicę, przez którą będzie przejeżdżał rowerzysta. Powyższe stosuje się nie tylko przy jeździe rowerzysty przejazdem rowerowym ale również ulicą.

  Potrącenie rowerzysty na pasach

  Przepisy o ruchu drogowym uległy diametralnej zmianie od 1 czerwca 2021 r. Przyznały one pierwszeństwo pieszym wchodzącym na oznakowane przejście. Niestety zmiana ta nie dotyczy rowerzystów wjeżdżających na przejazd rowerowy. Rowerzysta zbliżający się do przejścia dla pieszych z przejazdem rowerowym musi ustąpić pierwszeństwa kierującemu samochodem. Pierwszeństwo uzyskuje dopiero gdy znajduje się na przejeździe. W związku z tym potrącenie rowerzysta na pasach nie zawsze będzie skutkowało uzyskaniem odszkodowania.

  Nie można jednak zapominać o tym, że wjechanie przednim kołem bezpośredni przed jadący samochód nie jest równoznaczne z uzyskaniem pierwszeństwa. Pierwszeństwo to rowerzysta zachowuje gdy wjedzie na przejazd zachowując szczególną ostrożność. Taka sytuacja ma miejsce kiedy jadący ulicą zgodnie z przepisami samochód ma możliwość zahamowania przed przejściem dla pieszych od momentu kiedy rowerzysta znalazł się na pasach.

  Nie jest to jednak łatwe do oszacowania czy kierujący samochodem zdąży zahamować. Dlatego warto jednak zatrzymać się przed przejściem dla pieszych w momencie kiedy widzimy nadjeżdżający pojazd. Niezależnie od pierwszeństwa pamiętajmy, że zderzenie z pojazdem mechanicznym prawie zawsze będzie skutkowało poważnymi obrażeniami ciała u rowerzysty. Mimo wysokich odszkodowań za potrącenie rowerzysty nie warto narażać się na ciernienie i długotrwałe leczenie.

  Wypadek rowerzysty z samochodem

  O wypadek rowerzysty z samochodem niestety nie trudni. Przy obecnym, przyspieszonym trybie życia zarówno rowerzyści jak i kierujący samochodem mogą być rozkojarzeni czy zmęczeni. Pamiętajmy zatem o najważniejszej frazie, która najczęściej powtarza się w prawie o ruchu drogowym. Frazą tą jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w każdej sytuacji. Stosując się do tej jednej zasady zminimalizujemy ryzyko narażenia się na potrącenie rowerzysty na pasach.

  Walka o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty

  Cały proces walki o odszkodowanie jest bardzo skomplikowany. Począwszy od informacji o leczeniu u konkretnych specjalistów, pilnowania wizyt w konkretnych poradniach przez analizę trwałych następstw aż po walkę w Sądzie o należne odszkodowanie za potrącenie rowerzysty. Od początku należy przygotować się do tego aby odszkodowanie było możliwie najwyższe. Dobre kancelarie odszkodowawcze zatrudniają lekarzy analizujących dokumentację medyczną, prawników analizujących obecny stan prawny oraz aktualne orzecznictwo, systemy komunikacji z klientami. Dzięki współpracy z fachowcami odszkodowanie, które uzyska potrącony rowerzysta będzie nawet dziesięciokrotnie wyższe od proponowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

   

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię