Bezpłatna analiza Twojej sprawy








    Odszkodowanie za wypadek w pracy z winy pracodawcy

    Odszkodowanie za wypadek w pracy z winy pracodawcy

    Odszkodowanie za wypadek w pracy z winy pracodawcy

    Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach każde przedsiębiorstwo wymaga użycia sił przyrody. I oczywiście tak właśnie jest. Niemniej jednak nie chodzi tutaj o każdorazowe użycie prądu np. przy uruchomieniu kasy fiskalnej w małym osiedlowym sklepie. Chodzi o to czy dana działalność może być prowadzone bez użycia siły przyrody i jak dużo tych sił musi zużyć aby normalnie funkcjonować.

    Przykłady pracodawców, którym trzeba udowodnić winę aby otrzymać odszkodowanie za wypadek w pracy

    Przykłady pracodawców, którym trzeba udowodnić winę aby otrzymać odszkodowanie za wypadek w pracy

    Z kolei inny pracownik doznał złamania ręki przez poślizgnięcie na parkingu pracodawcy w drodze do pracy. Pracodawcą był oddział urzędu zajmującego się wsparciem rolnictwa. Jako urząd oczywiście używał elektryczności np. do oświetlenia czy zasilania komputerów. Jednak takie zużycie wprowadzało zwiększonego zagrożenia do otoczenia. W związku z tym należało wykazać, że za wypadek w pracy na nieposypanym parkingu winę ponosi pracodawca.

    W tej sprawie pracownik najpierw uzyskał odszkodowanie za wypadek w pracy z polisy OC pracodawcy a następnie z ZUS. Okazało się bowiem, że wypadek na terenie należącym do pracodawcy, mimo braku podjęcia czynności pracowniczych jest również wypadkiem w pracy. Dzięki takiej taktyce procesowej, poszkodowany otrzymał zarówno odszkodowanie z polisy OC jak i z ZUS. Gdybyśmy najpierw sprawę skierowali do ZUS a następnie do pracodawcy, Sąd cywilny najprawdopodobniej potrąciłby wypłatę z ZUS z odszkodowania od pracodawcy. Nasz klient otrzymał dzięki temu o 15.000,00 zł więcej.

    Różnice w podstawie odpowiedzialności  przy odszkodowaniu za wypadek w sklepie

    does jomashop sell fake watchesbest phone casestelefoonhoesje fiets
    Różnice w podstawie odpowiedzialności  przy odszkodowaniu za wypadek w sklepie

    Prowadzenie sklepu tak jak każdego przedsiębiorstwa wymaga użycia energii elektrycznej, wody, a nawet paliw płynnych. Jeśli jednak jest to mały sklep osiedlowy czy nawet franszyza większej sieci to zużycie powyższych sił przyrody nie jest na tyle duże aby wprowadzało do otoczenia zwiększone zagrożenie. W takim przypadku aby uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy musimy udowodnić winę pracodawcy. Jeśli jednak zatrudnia nas wielka sieć sklepów spożywczych możemy uzyskać odszkodowanie bez konieczności udowodnienia winy. Taka sieć oprócz elektrycznych drzwi, ruchomych taśm kasowych, elektrycznych wózków widłowych posiada najczęściej swój transport towarów. Dzięki temu można ją zakwalifikować do zakładów wprawianych w ruch za pomocą sił przyrody.

    Wypadek na terenie szpitala a odszkodowanie za wypadek w pracy

    Wypadek na terenie szpitala a odszkodowanie za wypadek w pracy

    Inaczej do kwestii zasady odpowiedzialności Sądy podchodzą w przypadku szpitali. Szpital najczęściej wykorzystuje ogromne ilości prądu elektrycznego, gazu, wody itp. Nowoczesna medycyna wymaga posiadania na wyposażeniu dobrej placówki medycznej wielu sprzętów diagnostycznych czy maszyn wspomagających operowanie. Bez tych sprzętów niewątpliwie nie można byłoby prowadzić szpitala. Jednak orzecznictwo wskazuje, że to nie sprzęt jest podstawą działalności szpitala a wykwalifikowana załoga. To wykształcenie i doświadczenie pracujących w szpitalu lekarzy i pielęgniarek determinuje działalność placówki. Jeśli zatem do wypadku w pracy dojdzie na terenie szpitala to do uzyskania odszkodowania będziemy musieli udowodnić winę jego administracji.

    Odszkodowanie z polisy OC a odszkodowanie z ZUS

    Odszkodowanie z polisy OC a odszkodowanie z ZUS

    Opisana sytuacja o wypadku pracownika na parkingu urzędu wskazuje, że możemy się starać o kilka rodzajów odszkodowań po wypadku w pracy. Jeśli pracodawca sporządził protokół powypadkowy lub kartę wypadku należy się zwrócić o jednorazowe odszkodowanie do ZUS. Ważne jest aby dokładnie zapoznać się z zapisami powyższych dokumentów dotyczącymi przyczyn wypadku. Pracodawcy najczęściej wskazują na przyczyny leżące po stronie pracownika pomijając te, które mogłyby wskazywać na winę samego pracodawcy. Jeśli stan faktyczny nie zgadza się z opisem w protokole należy pamiętać o złożeniu zastrzeżeń do protokołu. Takie pismo, jeśli nawet nie zostanie uwzględnione przez zakład pracy pokazuje, że nie zgadzamy się z ustaleniami komisji powypadkowej. Musimy w nim wskazać wszystko to co pozwoli na wykazanie winy pracodawcy.

    Po wykazaniu winy zakładu pracy możemy starać się o odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy. Najczęściej będzie to odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeń, w którym w dniu wypadku w pracy zakład miał wykupioną polisę OC. Tym odszkodowaniem będzie zasadniczo zadośćuczynienie, koszty leczenia oraz koszty opieki osób trzecich. Niestety najczęściej będzie ono pomniejszone o pieniądze wypłacone przez ZUS. Mimo to zawsze warto walczyć o odszkodowanie uzupełniające ponieważ jest ono co najmniej tak wysokie jak to otrzymane z ZUS. Niekiedy jest ono kilkukrotnie wyższe.

     

    Bezpłatna analiza Twojej sprawy








      Opinie

      Gwiazdki opini

      AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
      Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
      Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

      Małgorzata A.

      Gwiazdki opini

      Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

      Teresa J.

      Gwiazdki opini

      Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

      Pozdrawiam

      Marcin J.

      Gwiazdki opini

      Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

      Polecam

      Mateusz

      Oceń artykuł:

      Oceny:

      Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię