Odszkodowanie za wypadek na uszkodzonym lub śliskim chodniku

Wypadek na chodniku i ulicacy jest zmorą większości polskich miast i wsi. Pamiętaj, że jeśli do wypadku doszło z winy zarządcy drogi powinieneś starać się o odszkodowanie jeśli w wyniku wypadku doznałeś urazu ciała. Nie myśl, że potknięcie czy poślizgnięcie to Twoja wina wynikająca z braku koncentracji czy uwagi. To nieprawda! Winę w większości wypadków ponoszą zarządcy dróg i chodników.

Mimo dużej liczby przeprowadzanych w ostatnich latach prac remontowych na naszych ulicach, w dalszym ciągu spotykamy się z nadmiernie wystającymi krawężnikami, dziurami w nawierzchni chodników, ulic, parkingów czy wystającymi płytami chodnikowymi lub studzienkami kanalizacyjnymi czy telekomunikacyjnymi. Zaniedbania zarządców dróg miejskich, gminnych czy powiatowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i innych użytkowników tych obiektów bardzo często skutkują wypadkami. Wypadek na chodniku czy ulicy nierzadko doprowadza do poważnych urazów kończyn, głowy, czy nawet kręgosłupa. Należy pamiętać, że za taki wypadek odpowiada zarządca drogi, parkingu czy chodnika. Ustalenie zarządcy wiąże się jednak często ze skomplikowaną procedurą, która może zniechęcić poszkodowanego do walki o swoje prawa. Profesjonalne kancelarie zajmujące się dochodzeniem odszkodowań są w stanie szybko i bezpłatnie ustalić podmiot odpowiedzialny za utrzymanie obiektu w należytym stanie.

O wysokości zadośćuczynienia oraz rodzajach odszkodowań za odniesione urazy piszemy w artykule Wypadek komunikacyjny.

O bezpieczeństwo na chodnikach i ulicach trudno również w okresie zimowym. Poślizgnięcie na nieodśnieżonym, oblodzonym i niczym nie posypanym chodniku są zmorą polskich ulic w okresie zimowym. Również za takie wypadki odpowiedzialność ponoszą zarządcy obiektów, na których doszło do zdarzenia. Jednak w tych przypadkach podmioty, które odpowiadają na zasadach ogólnych mogą zwolnić się z odpowiedzialności, powierzając utrzymanie chodników czy ulic profesjonalnym firmom zajmującym się utrzymaniem bezpieczeństwa w okresie zimowym. Warto więc upewnić się kto właściwie powinien wypłacić odszkodowanie za wypadek na chodniku.

Niestety chcąc uzyskać odszkodowanie za wypadek na ulicy czy chodniku musimy udowodnić, że ktoś ponosi za wypadek winę. W tym celu należy przedstawić dowody obciążające zarządców. Takim dowodem będzie oświadczenie naocznego świadka lub świadka pośredniego, który znalazł się na miejscu zdarzenia niedługo po wypadku. Możemy również żądać zabezpieczenia zapisu z monitoringu jeśli obejmuje on miejsce wypadku. Kolejnym dowodem może być oświadczenie ratownika medycznego czy lekarza wezwanego na miejsce zdarzenia. Warto również wezwać na miejsce zdarzenia Straż Miejską czy Policję i opowiedzieć im o okolicznościach wypadku. Sposobów dowodzenia odpowiedzialności jest wiele więc nigdy nienależny się zniechęcać.

O odszkodowanie za wypadki na chodnikach można walczyć do trzech lat wstecz. Wynika to z trzyletniego terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu czynów niedozwolonych, które nie wynikały z popełnionego przestępstwa.

CZYTAJ NA TEMAT NASZYCH NOWYCH SPRAW

dane kontaktowe

AP Odszkodowania Paweł Gaj
ul. Dąbrowskiego 11 lok. 4
42-200 Częstochowa

 

TEL: 34 374 37 36

GSM: +48 792 020 240
Email: biuro@apo24.pl

godziny otwarcia

Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Sb: nieczynne

facebooklogo