Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa

  Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa

  Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa otrzyma brat lub siostra jeżeli doszło do zdarzenia, za które osoba trzecia ponosi odpowiedzialność.  Zdarzenie to musi skutkować śmiercią osoby poszkodowanej. Powyższe wynika z art. 446 k.c. „sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.” Jeśli zatem doszło do wypadku, w którym zginęła bliska nam osoba powinniśmy starać się o uzyskanie tego świadczenia.

  Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa jest formą odszkodowania za skodę nie mającą podłoża w sferze finansowej. Jest to świadczenie mające na celu wynagrodzić osobie roszczącej ból i cierpienie po stracie bliskiego członka rodziny. Ból i cierpienie jest tym większe im głębsze relacje łączyły rodzeństwo. Powyższe oczywiście determinuje wysokość zadośćuczynienia.

  Postępowanie o zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa

  W zależności od podmiotu odpowiedzialnego za wypadek postępowanie będzie się toczyło w różny sposób. Niemniej jednak w każdym przypadku w sprawie będzie się toczyło postępowanie karne. I to jest pierwszy i bardzo istotny etap wali o zadośćuczynienie. Ważne jest aby osoba roszcząca po śmierci rodzeństwa przystąpiła do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oznaczać to będzie, że wypadek wstrząsną nią na tyle, że chce walczyć o prawa zmarłego, który sam nie może o nie zadbać. Postępowanie karne wyjaśnia okoliczności wypadku oraz prowadzi do sporządzenia wniosków kto za wypadek odpowiada. Przy wyłącznej odpowiedzialności osoby trzeciej zadośćuczynienie uzyskasz w całości. Jeśli jednak w toku postępowania karnego okaże się, że zmarły przyczynił się do wypadku, to sędzia może pomniejszyć świadczenie o odpowiednią sumę.

  W związku z powyższym, ważne jest aby nadzorować postępowanie karne w celu ujawnienia wszelkich okoliczności, które mogą świadczyć o braku winy zmarłego. Dzięki temu roszczący otrzyma pełne odszkodowanie po śmierci rodzeństwa. Dla sądu cywilnego będzie miało to również duże znaczenie.

  Sprawy karne dotyczące wypadków śmiertelnych są niezmiernie skomplikowane i watro polecić ich prowadzenie profesjonalnej kancelarii. Dobra kancelaria odszkodowawcza nie pobiera opłat wstępnych nawet jeśli musi prowadzić postępowanie karne. Wynagrodzenie prowizyjne motywuje prawników do szybszej pracy oraz możliwie najlepszego efektu. Kancelaria otrzymuje wynagrodzenie dopiero po uzyskaniu zadośćuczynienia. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wysokości uzyskanych kwota dla klienta. Dzięki temu podejmujemy wszelkie starania aby sprawę zakończyć możliwie najszybciej i uzyskać największe odszkodowanie.

  Wysokość zadośćuczynienia za śmierć rodzeństwa

  Towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko dokonują wypłat zadośćuczynienia po śmierci rodzeństwa. Oczywiście chodzi o wypłaty kwoty bezspornej w postępowaniu likwidacyjnym. Nawet jeśli ubezpieczyciel uzna, że powinien wypłacić zadośćuczynienie to kwota jest znacznie zaniżona. Najczęściej są to kwoty rzędu 2.000,00 do 3.000,00 zł. Po otrzymaniu decyzji odmownej lub uznaniu tak niskiej kwoty należy sprawę skierować do Sądu.

  Jednak ważne jest aby dobrze się przygotować do procesu likwidacji szkody oraz dalszego procesu sądowego. Warto jest zgromadzić wspólne zdjęcia ze zmarłym bratem lub siostrą. Opisać dokładnie łączące Was relację oraz wspomnienia z dzieciństwa i nie tylko. To w jaki sposób przygotujemy sprawę będzie miało ogromny wpływ na zasądzoną kwotę odszkodowania. Należy pamiętać, że kierując sprawę do Sądu to właśnie strona powodowa musi udowodnić wszelkie fakty, na które powołuje się w pozwie.

  Ostatecznie kwota zadośćuczynienia po śmierci rodzeństwa może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po prawidłowo przeprowadzonym procesie likwidacyjnym i sądowym właśnie takiej kwoty można się spodziewać. Należy jednak pamiętać, że jeśli popełnimy jakiś błąd w postępowaniu likwidacyjnym, takiej kwoty nie uda nam się uzyskać w wyroku.

  Wywiad środowiskowy

  Towarzystwa ubezpieczeniowe organizują wywiady środowiskowe z osobami roszczącymi po śmierci osób bliskich. Takie spotkanie z pracownikiem ubezpieczyciela to najczęściej seria pytań mających na celu ujawnienie rzeczywistych relacji ze zmarłym. Pytania są ułożone w taki sposób aby wykazać, że relacje łączące osobę wypytywaną z poszkodowanym nie były najlepsze. I choć cała rozmowa zasadniczo odbywa się w sposób grzeczny ma na celu obniżenie kwoty zadośćuczynienia. Po zakończeniu wywiadu środowiskowego należy dokładnie przeczytać sporządzony dokument przed jego podpisaniem. Jeśli zapiski  nie zgadzają się z tym co zostało powiedziane nie należy podpisywać dokumentu bez zmiany treści.

   

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię