Bezpłatna analiza Twojej sprawy
  Zadośćuczynienie za szkody psychiczne

  Zadośćuczynienie za szkody psychiczne doznane w wypadku

  Zadośćuczynienie za szkody psychiczne, za urazy psychiczne lub krzywdę psychiczną. Jest to forma odszkodowania, która ma za zadanie powetować poniesionej szkodzie niematerialnej. Jego funkcją jest pomoc osobie poszkodowanej w poradzeniu sobie z zaistniałą sytuacją. W związku z tym, że jest to świadczenie finansowe, ma pomóc poszkodowanemu poprzez wynagrodzenie mu cierpienia. Uzyskaną kwotę można przeznaczyć na coś dzięki czemu poczujemy się lepiej po traumie jaka nas spotkała. Szczególnie w tym przypadku ważne jest aby walczyć o zadośćuczynienie za stres. Ta forma kompensacji ma na celu właśnie pomóc nam poradzić sobie ze stresem.

  Kancelaria zajmuje się jedynie odszkodowaniami za rozstrój zdrowia spowodowany wypadkiem.

  Leczenie zaburzeń psychicznych a zadośćuczynienie za szkody psychiczne

  Zaburzeniami psychicznymi, za które można otrzymać odszkodowanie będą przede wszystkim zaburzenia adaptacyjne wywołujące obawy, lęk, spadek motywacji, osłabienie organizmy czy stany depresyjne. Takie zaburzenia można zdiagnozować w poradni zdrowia psychicznego. Jest to o tyle ważne, że bez postawionej diagnozy przez lekarza psychiatrę lub psychologa zarówno towarzystwo ubezpieczeniowe jak i Sąd nie będą mieli podstaw do wypłaty zadośćuczynienia za urazy psychiczne. Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy po wypadku pamiętaj aby udać się do lekarza. W procesie uzyskiwania zadośćuczynienia podstawą jest udowodnienie poniesienia obrażeń. Również tych psychicznych. Aby móc udowodnić, że odszkodowanie za stres się nam należy musimy przedstawić dokumentację medyczną.

  Podstawową dokumentacją medyczną jest historia choroby z poradni psychiatrycznej lub gabinetu psychologicznego. Uszczerbek na zdrowiu orzeczony przez biegłego na podstawie dokumentacji może wynieść od 5 do 80 %. Za zwykłe zaburzenia adaptacyjne, silny stres jest to przedział 5 – 10 %. W związku z tym, zadośćuczynienie za szkody psychiczne może wynieść od 5.000,00 do 40.000,00 zł w zależności od natężenia cierpień. Jeśli jednak w związku z ciężkim stresem u poszkodowanego ujawni się psychoza przedział wyniesie 50 – 80 %. W tym przypadku kwota odszkodowania za urazy psychiczne może wynieść nawet setki tysięcy złotych.

  Rozpoczęcie leczenia

  Do lekarza należy udać się możliwie jak najszybciej w przypadku wystąpienia powyższych objawów. Nie można ich bagatelizować, ponieważ będą one miały wpływ na nasze życie przez wiele miesięcy lub lat. Nieleczone zaburzenia psychiczne znacząco wpłyną na codzienne funkcjonowanie w rodzinie czy społeczeństwie. Szybka reakcja pozwoli nam dojść do zdrowia w możliwie krótkim czasie. Nie ma jednak określonej przestrzeni czasowej po której takie leczenie jest zbędne. Jeśli dolegliwości psychiczne dokuczają przez wiele miesięcy a nie udaliśmy się do lekarza np. w związku ze wstydem, możemy podjąć leczenie w każdej chwili. Dzięki temu możemy mieć dużą pewność, że leczenie pomoże nam wrócić do normalnego. Życie pozbawione lęku, napięcia czy stresu jest najwyższą wartością.

  Zespół stresu pourazowego (PTSD) a zadośćuczynienie za szkody psychiczne

  Odszkodowanie za szkody psychiczne najczęściej wiąże się ze stresem pourazowym. Objawia się napadami lęku, stanami podenerwowania, problemami ze snem. Stopień obrażeń oceniany jest jak w przypadku zaburzeń adaptacyjnych. Kwoty zadośćuczynienia będą się wahały w zależności od natężenia cierpień. Stres pourazowy ma wpływ na życie osoby poszkodowanej przez wiele miesięcy. Czas trwania choroby to najczęściej od sześciu do dwunastu miesięcy w przypadku zwykłych wypadków. Leczenie stresu pourazowego w tym czasie w poradni zdrowia psychicznego pozwoli na uzyskanie z tego tytułu zadośćuczynienie.

  Reakcja towarzystw ubezpieczeniowych na żądanie zadośćuczynienia za szkody psychiczne

  Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe nie traktują poważnie obrażeń psychicznych. Wypłaty zadośćuczynienia za krzywdę psychiczną to co do zasady od 500,00 do 2.000,00 zł. Nie miej jednak należnego odszkodowania za urazy psychiczne należy dochodzić w Sądzie, gdzie mamy szanse udowodnić jak poważne były skutki wypadku dla naszego funkcjonowania. Po właściwie przeprowadzonym procesie sądowym możemy liczyć na wielokrotność przyznanej przez ubezpieczyciela kwoty.

  Zadośćuczynienie za stres i inne schorzenia psychiczne wywołane wypadkami

  Do takich schorzeń zaliczymy otępienie, encefalopatię czy afazję. Nie są to jednak schorzenia wywołane silnym stresem a urazem ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzi do nich po silnych urazach głowy. Otępienie to stan, w którym dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych. U podłoża otępienia leży uszkodzenie tkanki mózgowej. U chorego pojawiają się problemy z pamięcią a także zaburzenia zachowania. Jest to choroba wywołana najpoważniejszym urazem mózgu i może uniemożliwić samodzielną egzystencję. Zadośćuczynienie za otępienie i ciężkie zaburzenia zachowania i emocji może sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.

  Nieco mniej dolegliwe ale również bardzo poważne obrażenia mogą skutkować wystąpieniem encefalopatii. Encefalopatie to schorzenia wywołujące zaburzenia ruchowe lub intelektualne. Jeśli po wypadku nie dojdzie do zmian charakterologicznych możemy liczyć na zadośćuczynienie za encefalopatię w wysokości około 100.000,00 zł. Przy wystąpieniu zmian charakterologicznych kwota ta może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

  Afazja to natomiast zaburzenie mowy lub rozumienia. Afazja motoryczna, inaczej ruchowa to zaburzenia w mówieniu czyli w ekspresji. W przypadku afazji sensorycznej chory ma problem ze zrozumieniem języka pisanego lub mówionego. Zadośćuczynienie za afazję sensoryczną lub sensoryczno-motoryczną będzie najwyższe. Powinno wynieść kilkaset tysięcy złotych.

  Bezpłatna analiza Twojej sprawy
   Opinie

   Gwiazdki opini

   AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
   Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
   Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

   Małgorzata A.

   Gwiazdki opini

   Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

   Teresa J.

   Gwiazdki opini

   Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

   Pozdrawiam

   Marcin J.

   Gwiazdki opini

   Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

   Polecam

   Mateusz

   Oceń artykuł:

   Oceny:

   Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię