Bezpłatna analiza Twojej sprawy








    Odszkodowanie za upadek w tramwaju

    Odszkodowanie za upadek w tramwaju

    Upadek w tramwaju odszkodowanie, odszkodowanie za wypadek w tramwaju, upadek po gwałtownym hamowaniu tramwaju a odszkodowanie. Jeśli wydarzyło Ci się coś podobnego i doznałeś obrażeń ciała powinieneś się starać o odszkodowanie. Pamiętaj, że niezależnie od tego czy na miejscu była Policja czy nie, możesz otrzymać wszystkie świadczenia.

    Kiedy przysługuje odszkodowanie za upadek w tramwaju

    Niezależnie od tego, czy wypadek został spowodowany z winy motorniczego tramwaju, czy z winy kogoś innego, możesz ubiegać się  o odszkodowanie za wypadek w tramwaju, gdy w nim upadniesz. Ponadto, nawet jeśli nikt  nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, nadal masz prawo do wszystkich świadczeń. Odpowiedzialność wobec pasażerów opiera się na ryzyku. Oznacza to, że wina motorniczego nie jest konieczna do  odszkodowania. Właściciele pojazdów mechanicznych stwarzają zwiększone ryzyko dla środowiska i niezależnie od swojego zachowania, szkody spowodowane ruchem  pojazdu muszą być naprawiane.

    Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za upadek w tramwaju

    Bardzo szeroką podstawą odpowiedzialności jest zasada ryzyka. Firma ubezpieczeniowa może odmówić zapłaty tylko wtedy, gdy spełnione są prawne warunki egzoneracyjne. Jest to wyłączna wina poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą sprawca nie ponosi odpowiedzialności. Ponadto w przypadku działania siły wyższej zakład ubezpieczeń może również odmówić wypłaty odszkodowania. Zdarzenia siły wyższej obejmują przypadki działania sił przyrody, na przykład: powodzie, pożary, erupcje wulkanów, trzęsienia ziemi. Przykładowym przypadkiem siły wyższej byłoby zderzenie, w wyniku którego drzewo przewróciło się z powodu silnego wiatru co doprowadziłoby do kolizji z tramwajem.

    Wyłączna wina poszkodowanego a odszkodowanie za wypadek w tramwaju

    Trudno wyobrazić sobie  sytuację, w  której poszkodowany ponosiłby wyłączną odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez motorniczego tramwaju. Natomiast podróżowanie tramwajem z całkowitym lekceważeniem środków ostrożności można przypisać własnej odpowiedzialności. Jednym z tych środków ostrożności jest siedzenie lub stanie trzymając się poręczy. Oczywiście chwilowe puszczenie barierki w celu przemieszczenia się  do innej części tramwaju nie może być uznane za winę poszkodowanego. Osoba poszkodowana musi w sposób oczywisty zignorować zagrożenie. Jednak w  tym  przypadku samo zachowanie poszkodowanego może skutkować jego wyłączną odpowiedzialnością jeśli to wyłącznie jego zachowanie doprowadziło do wypadku. To znaczy, jeśli podczas prawidłowej jazdy motorniczego osoba poszkodowana upada tylko dlatego, że nie jest ostrożna.

    Wyłączna wina osoby trzeciej a odszkodowanie za wypadek w tramwaju

    Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli zostaniemy popchnięci przez innego pasażera i to jest wyłączny czynnik obrażeń. Nie można mówić o wyłącznej winie osoby trzeciej jeśli zostaniemy popchnięci przez osobę, która straciła balans ponieważ doszło do wypadku za który motorniczy lub inny kierowca ponosi winę.

    Odszkodowanie a zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju

    O odszkodowaniu powiemy wtedy gdy osoba poszkodowana musiała ponieść jakieś koszty. Koszty te muszą mieć związek przyczynowy z wypadkiem. Będzie tu chodziło o koszty leczenia, rehabilitacji czy opieki osób trzecich. Oczywiście w przypadku kiedy poszkodowany utracił dochody np. w postaci 20 % wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim również za to przysługuje mu odszkodowanie. Przedsiębiorca, który w wyniku wypadku utracił zdolność zarobkowania otrzyma z tego tytułu rekompensatę w postaci całego utraconego dochodu. Niezbędne będzie przedstawienie dokumentacji finansowej potwierdzającej szkodę.

    Najczęściej jednak głównym świadczeniem o jakie warto się starać po wypadku w tramwaju jest zadośćuczynienie. Przy poważnych obrażeniach takich jak złamanie ręki czy nogi kwota zadośćuczynienia może wynieść od kilku to kilkuset tysięcy złotych. Jest to rekompensata za doznany ból i cierpienie a także za trwałe następstwa wypadku. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wieku osoby poszkodowanej, utraty perspektyw, dolegliwości bólowych, zaburzeń psychicznych i trwałych następstw. Im poważniejszy w skutkach wypadek tym wyższe zadośćuczynienie.

    Przyczynienie się do szkody powstałej podczas wypadku tramwaju

    Jeśli podróżujemy tramwajem bez zachowania środków ostrożności, Sąd może uznać, że przyczyniliśmy się do wypadku. Brakiem ostrożności będzie jazda na stojąco bez trzymania się poręczy w tramwaju. Jeśli do wypadku dojdzie przez gwałtowne hamowanie lub ruszanie przez maszynistę a poszkodowany nie zachował ostrożności odszkodowanie będzie odpowiedni niższe. Podobnie jeśli do wypadku doszło z winy innego kierowcy a osoba poszkodowana nie trzymała się barierki.

    Jak długo można się starać o odszkodowanie za upadek w tramwaju

    W tego rodzaju wypadkach istnieją trzy terminy przedawnienia:

    • 3 lata – w przypadku popełnienia wykroczenia i w sytuacji jeśli nie doszło do poważnych obrażeń skutkujących rozstrojem zdrowia powyżej siedmiu dni oraz w przypadku kiedy na miejsce zdarzenia nie zostanie wezwana Policja
    • 20 lat – kiedy doszło do popełnienia przestępstwa, rozstrój zdrowia trwał ponad siedem dni i na miejsce wypadku wezwano Policję
    • Dodatkowe 2 lata – w przypadku kiedy poszkodowanym jest osoba niepełnoletnia termin przedawnienia nie może upłynąć przed upływem dwóch lat po uzyskaniu przez tą osobę pełnoletniości

    Kiedy należy walczyć o zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju

    Warto rozpocząć wszelkie czynności bezpośrednio po wypadku. Profesjonalna kancelaria poprowadzi postępowaniem likwidacyjnym tak, żeby uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie. Pozostawienie sprawy bez wnikliwej analizy przez lekarzy i prawników może skończyć się uzyskaniem dużo niższego zadośćuczynienia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zasadniczo bardzo zaniżają kwoty odszkodowań. Proponują również zawarcie ugody wyznaczając na decyzję krótki termin aby dać poszkodowanemu do zrozumienia, że po tym terminie propozycja wygaśnie. Niejednokrotnie trafiały do nas osoby, które prowadziły sobie sprawę samodzielnie i zawarły ugodę na kwotę pięciokrotnie niższą niż moglibyśmy uzyskać. Nawet płacąc prowizję kancelarii taka osoba uzyskałaby wielokrotność tego co otrzymała od ubezpieczyciela.

    Bezpłatna analiza Twojej sprawy








      Opinie

      Gwiazdki opini

      AP Odszkodowania znalazłam w Internecie. Pierwszy raz musiałam korzystać z tego typu firmy, i ten wybór okazał się NAJLEPSZY! Rzetelna obsługa od samego początku, na każdym etapie postępowania. Bardzo dobry kontakt, uzyskiwałam odpowiedzi na każde zapytanie.
      Firma Pana Pawła uzyskała wysokie odszkodowanie dla mojego syna, potrąconego przez samochód.
      Firmę AP ODSZKODOWANIA będę polecać z czystym sumieniem!

      Małgorzata A.

      Gwiazdki opini

      Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona. Nie musiałam uczestniczyć w trudnych prawnie rozmowach. Okazano mi dużą życzliwość i zrozumienie problemu. Zawsze uzyskałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję za pomoc i będę polecać usługi Kancelarii każdemu kto będzie w potrzebie.

      Teresa J.

      Gwiazdki opini

      Witam, w ciężkiej sytuacji została mi polecona firma Pana Pawła Gaja i NIE ZAWIODŁEM SIE. Potwierdziły się wszystkie opinie przekazane przez przyjaciół, tj. profesjonalizm, kultura osobista, dyskrecja, pełna dostępność podczas prowadzenia mojej sprawy, a przede wszystkim SKUTECZNOŚĆ! Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić – jest wiele firm o podobnym profilu, ale właściwy adres tylko JEDEN!

      Pozdrawiam

      Marcin J.

      Gwiazdki opini

      Moja ciocia uległa bardzo poważnemu wypadkowi w autobusie miejskim. Nawet nie wiedziała, że może w związku z tym otrzymać jakieś odszkodowanie. Dzięki AP Odszkodowania otrzymała naprawdę duże pieniądze. Sprawa trafiła do sądu ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło grosze a w sądzie okazało się, że powinna otrzymać pięć razy więcej. Świetny kontakt z firmą i fachowo załatwiona sprawa przez świetnych prawników.

      Polecam

      Mateusz

      Oceń artykuł:

      Oceny:

      Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię